Recenze - Aktovky Belmil – malé velké překvapení

Belmil je značka srbského původu a její historie sahá až do roku 1965. Malá rodinná firma vyráběla nejdříve kožené pásky, časem se výroba přeorientovala na výrobu kožené galanterie. V současné době se výroba zaměřuje na školní batohy a aktovky, nechybí ani vlastní kolekce penálů a sáčků na přezuvky. Vše se nadále vyrábí v Srbsku. Vtéto srbské továrně se nevyrábí jen vlastní značka Belmil. Na zakázku se zde šijí i batohy a aktovky dalších renomovaných značek. Důvěru si Belmil získal předně za dobrý poměr ceny a kvality.

Hmotnost a rozměry

Do Čech se dováží hlavně řada aktovek, která je označená číslem 403-13. Jsou nejmenší z aktovek vyráběných pod značkou Belmil a jsou dlouhodobě u zákazníků nejoblíbenější. Výběr pro náš test byl tedy jednoduchý. 
Aktovka o rozměrech 36x32x19cm a váze 1kg patří svými rozměry mezi ty menší. Věděli jsme od pohledu, že aktovka bude vyhovat hlavně drobnějším školákům a předpokládali jsme, že její kapacita nebude příliš velká. Testování nás ale velmi překvapilo.

Polstrování zad a ramenní popruhy a zapínání

belmil polstrBelmil má polstrování velmi podobné jako např. Herlitz Midi, čili patří mezi aktovky se silnějším měkkým polstrováním (výška polstrování je až 3cm). Při posazení aktovky na záda si žádný školák nestěžuje, že by ho polstrování někde tlačilo nebo že by ramenní popruhy někde dřely. Oboje je vyrobené z příjemného měkkého materiálu. 
Belmil má pouze délkové nastavení ramenních popruhů, nemá žádné další možnosti úpravy těchto popruhů na zádech školáka. Z tohoto důvodu doporučujeme vyzkoušení na zádech dítěte, abyste se ujistili, že aktovka bude i vašemu dítěti dobře sedět. Našemu školákovi o výšce 124cm a váze 32kg seděla aktovka perfektně, nebyly potřeba žádné složité úpravy, absenci dalších seřizovacích prvků jsme tedy nemuseli nijak řešit. Polstrování dobře kopírovalo záda školáka a popruhy seděly tam, kde měly, nepadaly z ramen ani při pohybu. Aktovku můžeme směle doporučit i menším dětem, dobře sedí i školákům okolo výšky 115cm. Měli jsme příležitost vyzkoušet i budoucímu prvňáčkovi o výšce 105cm, a tomu byl už Belmil velký. Nutno ale dodat, že toto je extrémně malá výška a školáků vysokých 105cm moc není. Větším školákům už ale Belmil může být malý, dá se dobře seřídit na záda dítěte přibližně do 135cm výšky, spíše ale do 130cm. Průměrný školák tak bude nosit tuto aktovku první dvě třídy a ve třetí přijde čas na výměnu za batoh. Pokud máte školáka většího vzrůstu (130cm při nástupu do první třídy), doporučujeme volit aktovku Hama Step by Step nebo Herlitz Flexi nebo batoh Topgal či Bagmaster. 
Zapínání aktovky je velmi jednoduché. Belmil používá identické bezporuchové aktovkové zámečky jako Hama, které jdou krásně rozepínat i zapínat. Manipulaci pak velmi zjednodušuje i to, že zámeček je našitý na pevném pruhu látky, pod který lze při zapínání či rozepínání vložit prsty. Nesetkali jsme se na obchodě se školákem, který by měl jakýkoli problém zámeček otevírat či zavírat.

Belmil polstr 1 Belmil polstr 2 Belmil polstr 3 Belmil polstr 4

Vzhled školních brašen Belmil na zádech

Díky malé velikosti vypadá Belmil na zádech většiny budoucích školáků prakticky bezchybně. Popruhy se dají dobře nastavit tak, aby se spodní část aktovky opírala tam, kde má – tedy na bedrech školáka. Horní část aktovky končí správně u zátylku, šířka aktovky nepřesahuje šíři ramen. Pokud máte standarně vysokého školáka (120-125cm na začátku první třídy), ale i drobnějšího školáka (115-120cm), bude mu tato aktovka sedět s největší pravděpodobností velmi dobře. Vyzkoušet bude nutné naopak větším dětem, pravděpodobně jim bude Belmil malý (135cm a více)

Belmil postava 1 belmil postava 2 belmil postava 3 belmil postava 4

Prostorové uspořádání a objem

Jak jsme zmínili na začátku testu, neočekávali jsme od kapacity aktovky žádné zázraky. On se ale zázrak tak trochu konal. Do aktovky se nám podařilo naskládat veškeré testované množství učení (odpovídající přibližně 3. třídě ZŠ). Je pravda, že testované množství pomůcek naplnilo Belmil po okraj a více by se nevešlo opravdu nic. Penál jsme museli dát do hlavní komory z boku vedle učebnic a vyžádalo to pečlivé poskládání dalšího obsahu. Nelze očekávat od žáka první třídy, že by se mu toto podařilo bez pomoci dospělého. Nicméně prvňáček bude mít menší množství učení, než jsme zvolili my, a toto nebude muset řešit. Jakmile jsme ubrali 2 knížky, aktovka již šla naplnit pohodlně bez velkého přemýšlení a šla i dobře zapínat. Bez problému jsme umístili box na sešity A4 i A5, slabikář, penál, box na svačinu, prázdný sáček na přezůvky, peněženku, klíče, mobil a pastelky. Více potřebovat první dva roky nebudete.
Taška má příjemné vnitřní dělení hlavní komory. U zádové části hlavní komory je velká látková kapsa na box A4. Na přední vnitřní straně hlavní komory je další menší přihrádka s pevnou stěnou, kam se vejde penál nebo box na sešity A5, případně lze vynechat box A5 a vložit rovnou školní sešity, které se díky pevné stěně přihrádky nepomačkají. Do přední kapsy se vejde běžný box na svačinu, jakýkoli z naší nabídky.
Boční kapsa je dostatečně prostorná na zdravou lahev velikosti až 0,7 l. Lahev lze zasunout pohodlně bez většího úsilí. Aktovka Belmil je naprosto vyhovující pro učivo prvních dvou tříd ZŠ, ve třetí už můžete mít v některých školách problém s kapacitou. Do aktovky už ale nepřidáte kromě učení nic dalšího, ani tělocvik nebo potřeby na mimoškolní aktivity. Tyto bude muset dítě nosit ve většině případů v jiném zavazadle. Přesto nás velmi příjemně překvapilo, kolik se toho do aktovky vešlo. Očekávali jsme díky prvním dojmu z velikosti výrazně menší kapacitu.

 

Design

Desing není vůbec špatný. Oblíbené 3D aplikace trochu připomínají Hamu, je vidět, kde se výrobce inspiroval. Výšivky i nášivky jsou kvalitní a koukavé. Dětem se aktovky Belmil naživo velmi líbí a nemáme k jejich vzhledu vážnější připomínky. Vzhledem k tomu, že kapacitně vyhovují jen prvním dvěma třídám, není ani potřeba mít nějaké neutrální motivy pro starší děti. Motivy jsou tedy spíše infantilní a plně odpovídají hravé duši předškoláka. Počítejte ale s výměnou aktovky nejspíše ve třetí třídě za „dospělejší“ design.

Ochrana proti dešti a mokru

Jako většina aktovek je Belmil voděodolný a není nutné mít do běžného deště na aktovce pláštěnku. Plastovné dno pak snadno zabrání jakémukoli protečení vody při náhodném postavení aktovky na mokrý povrch. 

Závěrečné shrnutí

Aktovky Belmil patří mezi levnější na trhu. Hlavní komora je na náš vkus málo vyztužená a stěny se prohýbají, při drsnějším používání by nemusely vždy vydržet. Určitě jsou stěny aktovky méně odolné než např. Hama Step by Step, jejíž pevná skořepina je vyztužená a stěny se neprohýbají. Spolu s absencí horních seřizovacích prvků ramenních popruhů řadí tyto vlastnosti aktovku mezi ty levnější na trhu a za tuto cenu dostáváte dobrou kvalitu. Aktovky prodáváme několik let a řešili jsme naprosté minimum reklamací (několik rozešitých švů na vnitřních kapsách aktovky). 
Jednoduše se dá shrnout, že za velmi příjemnou cenu koupíte svému školákovi kvalitní školní brašnu, která se mu bude líbit a vejde se mu do ní vše, co bude potřebovat v první dva roky ZŠ. Nedosahuje kvality zpracování a preciznosti německé Hamy, ale ani tyto ambice nemá. Celkově nás při testování aktovka velmi příjemně překvapila a lze ji doporučit zvláště školákům menšího vzrůstu pro kompaktnost vzhledu, malé rozměry a dostatečnou kapacitu.

Aktovky Belmil si můžete prohlédnout a zakoupit zde

Zpět na úvodní stránku srovnávacího testu školních brašen

© 2020 Všechna práva vyhrazena, Dráček.cz Vytvořilo Foreveryone