Recenze - Aktovky Hama Step by Step Touch – Mercedes mezi školními aktovkami

Hama je tradiční německou značkou, která je na trhu od roku 1923. Od počátku své existence je synonymem kvality. Pokud chcete školní aktovku bez kompromisu a nemáte problém s vyšší investicí, je Hama to pravé řešení pro Vašeho školáka. Aktovky Hama Touch se dodávají na trh v 5 dílném setu, nelze zakoupit samostatnou aktovku. Set obsahuje aktovku, sáček na přezůvky, vybavený penál naplněný kvalitními pastelkami a dalšími doplňky, pouzdro na tužky a peněženku.

Náš test jsme zaměřili na nejprodávanější a původní školní kolekci značky Hama - Step by Step Touch a pro testování jsme použili stejné množství pomůckek jako při testování ostatních značek.

Hmotnost a rozměry

Aktovka Hama při rozměru 33 x 23.5 x 36.5 cm váží 1,16kg. Aktovka je na první pohled robustní a objemná a jak ukázal náš test, také se do ní hodně vejde. Pokud vezmeme v potaz množství a kvalitu použitého materiálu, je až s podivem, jak je aktovka lehká. I když jsou na trhu lehčí školní tašky, je to často na úkor kvality materiálu nebo objemu brašny. Hama ale nic neošidila a má vyvážený poměr kvality, objemu a celkové hmotnosti celé aktovky.

Polstrování zad a ramenní popruhy

popruhy.jpgHama to s polstrováním nepřehání, jak je tomu např. trochu u Herlitz, kde je polstrování opravdu vysoké a velmi měkké. Není ale v polstrování ani tak strohá jako např. Emipo. Z pohledu laika je polstrování zad na Hamě naprosto optimální. Polstrování nikde netlačí, ani se pod ním nepotí záda, je prostě tak akorát, za nás naprosto bez připomínek.

Popruhy, které lze dotáhnout dle potřeby dole i nahoře, seděly školákovi na zádech bezchybně. Záměrně jsme testovali posazení aktovky na menším školákovi o výšce 115cm a překvapivě neměl ani s velikostí aktovky, ani s udržením popruhů na drobnějších ramenech, žádný problém. Přiznáváme, že jsem problém očekávali na základě prvního dojmu z mohutnosti aktovky, ale popruhy seděly na ramenou dokonale a to bylo pro nás příjemným překvapením. I k Hamě lze dokoupit spojovací prsní pásek, ale v tomto případě je trochu nadbytečný, aktovka sedí na zádech jako přibitá.

hamatanec1.jpg hamatanec2.jpg hamatanec3.jpg hamatanec4.jpg

Vzhled školních brašen Hama na zádech

Hama aktovky jsou opravdu objemné a mohutné, mohutnost je dána hlavně hloubkou aktovky, která je více než velkorysá a dává školákovi svobodu v ukládání školních pomůcek. Nemusí moc přemýšlet nad jejich uložením, vejde se vše bez problému. Náš drobnější školák ale díky perfektnímu posazení ramenních popruhů neměl s velikostí aktovky žádný problém, nikde nic nepřevažovalo, nesunulo se na stranu, nic nekoukalo ani do stran, ani do výšky, i když mohutnost aktovky popřít nejde. Velmi drobné a lehké dítko (např 110cm, 15kg) by se pod Hamou ztratilo. Pro “tintítka” má ale Hama svou luxusní řadu Step by Step Light 2, a tak ani ti nejmenší do 115 -120 cm nepřijdou zkrátka.   Od 115cm a cca 20kg dítěte si ale můžete na Hamu směle troufnout.

 hamavzhled1.jpg hamavzhled2.jpg hamavzhled3.jpg hamavzhled4.jpg

Prostorové uspořádání a objem

Aktovky Hama mají jednu prostornou hlavní komoru s vnitřní látkovou přepážkou, do které se vejde pohodlně velký box na sešity nebo dvě knihy velikosti slabikáře. Dále má kapsu na zip, kam se vejdou drobnosti, nechybí ani praktická karabina na klíče. Kromě hlavní komory má batoh na přední straně umístěnou ještě jednu vnější vysokou kapsu se zavíráním na suchý zip a na této vnější kapse je našitá ještě jedna menší kapsa na zip s integrovanou aluminiovou fólii na svačinu. Veškeré námi testované množství pomůcek se vešlo dovnitř aktovky bez velkého skládání a přemýslení, kam co uložit. Různé poskládání pomůcek vždy skýtalo další prostor buď do šířky či do výšky pro případný další náklad. Nebylo nutné využít kapacitu všech přihrádek a kapes. Boční vnější kapsy jsou dost velké na láhev na vodu (vejde se i 0,7l zdravá lahev) či další drobnosti, vejdou se třeba i cvičky. Jako rodiče nepříliš pečlivého školáka velmi oceňujeme, že kapsa na láhev je tak vysoká, že láhev nevypadne, ani když ji školák nezapne, a že ji ten náš školák opravdu nezapíná. Do vnější kapsy uzavíratelné na suchý zip se vejde např. penál. S plněním této přední kapsy jsme narazili na jediný problém s funkčností Hama aktovky. Pokud tuto přední kapsu zcela naplníte, aktovka jde velmi stěží zapnout. Kapsa je dost prostorná a svádí k plnému využití, ale to bohužel kvůli následným problémům se zapínáním celé aktovky nejde. Musíte jí plnit jen opravdu málo, např. jen penálem. Místo Vám chybět ale i tak nebude, je ho všude jinde dost. Tuto aktovku používá náš syn již dva roky a zatím jsme nikdy nepotřebovali tuto přídavnou kapsu využít. Učení se bez problému vejde do hlavní komory a vždy zbývá dost místa i nezbytnosti na různé kroužky. Vejde se i tělocvik, k učení lehce přidáme i malý výletní batůžek, když ve škole kombinují výuku a výlet. Velmi oceňujeme prostornou vnější přední kapsu na svačinu, do které se vejde jakýkoli námi prodávaný box na svačinu

 

prehled_01.jpg prehled_02.jpg prehled_03.jpg prehled_04.jpg
prehled_05.jpg
prehled_06.jpg
prehled_07.jpg
prehled_08.jpg prehled_09.jpg
prehled_10.jpg prehled_11.jpg prehled_12.jpg prehled_13.jpg
 

Celkově nelze objemu a uspořádání aktovek Hama nic zásadního vytknout, s kapacitou nebude mít školák první tři až čtyři třídy základní školy žádný problém.

Design

Za zmínku rozhodně stojí designové zpracování školních aktovek Hama. Všechny motivy jsou velmi líbivé hlavně pro mladší školáky, nechybí oblíbená zvířátka jako např. kočky, jednorožci, koníci, kluky určitě potěší pavouci, formule, piráti a samozřejmě fotbalové motivy. Hama sází na klasické a osvědčené barevné kombinace růžové a fialové, chlapecké batohy jsou většinou laděny do modra či do černa. Z naší zkušenosti víme, že velká část dětí je ze školních aktovek Hama po příchodu na prodejnu nadšená – motivy jsou ve 3D zpracování s milými detaily, které brnkají na hravou duši malého předškoláka. Koníkovi můžete pohladit jeho „hřívu, hasiči hasí do prostoru „šlehající“ plameny, z fotbalového batohu vystupují „špunty“ jako na opravdových kopačkách. Smysl pro detail a kvalita zpracování dělá z těchto aktovek “luxusní” zboží, kterým se Hama odlišuje od své konkurence. Toto i nakonec rozhoduje, proč při výběru na prodejně rodiče i děti často sáhnou po Hamě i přes její vyšší cenu. Dojmu z aktovky na „živo“ se odolává daleko hůře než při nákupu přes internet. Všechny výše jmenované přednosti vidí zákazník na první pohled sám bez nutnosti kvalitu jakkoli zdůrazňovat.

hamamotivy.jpg

Ochrana proti dešti a mokru

Aktovka má vyztužené dno a plastové nožičky, které ochrání aktovku dobře od vlhka či případného nechtěného odložení do kaluže. Celá aktovka je vyrobena z pevného materiálu, který odolá běžné dešťové přeháňce. Je možné zakoupit i speciální pláštěnku, pokud by aktovka byla vystavena opravdu velkému a dlouhotrvajícímu dešti. Pro běžné použití si ale myslíme, že pláštěnka není nutná.

Varianta Step by Step Flexline

Step by Step flexline je řada aktovek, která vychází ze základního konceptu jedné hlavní komory, ale designově se snaží přiblížit oblíbeným batohům. Je tedy větší šance, že se školákovi bude líbit tento batoh po delší časové období než aktovka. Batoh Flexline má jednu hlavní komoru jako aktovka, ale je z měkčího ohébného materiálu, nahoře ho lze stáhnout zdrhovadlem, jako u klasického batohu. Batoh připomíná řada Flexline i řešením ramenních popruhů, které lze utáhnou dole i nahoře a navíc jde uchycení popruhů na batohu polohovat na výšku. Batoh roste s dítětem, u jiných typů aktovek ani batohů toto není možné (kromě Herlitz Flexi). Nechybí ani malý bederní pás, což je u školního batohu velmi atypické. Integrovaný hrudní popruh se pak už jeví jako samozřejmou součástí takto řešené školní brašny. Flexline má navíc magnetický zámek. Hama se pravděpodobně touto řadou snažila přiblížit trendu oblíbenosti batohů u školáků, ale vznikl z toho trochu hybrid. Flexline není ani batoh, ani aktovka. Měkkost hlavní komory a zdrhovadlo trochu ztěžuje manipulaci s obsahem batohu, takže příznivce aktovky, pro kterého je přehlednost obsahu hlavní předností, toto řešení nenadchne. Pro příznivce batohů se Flexline na první pohled zase příliš podobá aktovce. Je to zajímavý nápad, ale z našeho pohledu trochu překombinovaný, a to se i nakonec zřejmě podepisuje na jeho poměrně nízké prodejnosti. Ale na druhou stranu Hamu chválíme za dobrý pokus přinést na trh něco nového, atypického, v pověstné Hama kvalitě. Pokud chcete, aby Vaše dítko mělo brašnu, kterou nemá půlka Vaší základky, je toto skvělá volba a dítě bude minimálně budit pozornost spolužáků.

Závěrečné shrnutí

Aktovkové sety Hama díky tomu, že patří mezi nejdražší na trhu, nejsou pro každého zákazníka, ale osloví především ty rodiče, kteří:

1.ocení německou bezchybnou kvalitu. Aktovka snese i to nejhrubší zacházení a po letech používání bude pořád jako nová. Vyztužená skořepina snese a unese i spolužáka, který si splete aktovku vašeho dítěte se skákacím pytlem. (otestováno nedobrovolně na aktovce našeho syna, známe jen z vyprávění, aktovka nenesla žádné známky tohoto testu)

2.nemají problém investovat vyšší částku i s rizikem, že se aktovka okouká školákovi dříve, než bude jevit jakékoli známky užívání, což je v případě Hamy otázka několika let

3. upřednostní bezchybné posazení aktovky na zádech většiny školáků různého vzrůstu a ocení pohodlné používání velkorysého prostoru aktovky

4.ocení originální design se smyslem pro detail

Aktovky Hama Step by Step najdete a nakoupíte zde

Zpět na úvodní stránku srovnávacího testu školních brašen.

Publikováno: 23.05.2023, 19:42
Načítám, prosím vydržte...

Nastavení souhlasu s personalizací

S vaším souhlasem můžeme níže uvedené informace užívat k dále uvedeným účelům nebo je sdílet s vybranými partnery. Pro jednotlivé účely (typy zpracování) můžete upravit své nastavení a svou volbu potvrdit tlačítkem „Uložit nastavení“:

Vždy aktivní

Nezbytné soubory cookies

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

Analytické soubory cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové soubory cookies

Shromažďují informace pro lepší přizpůsobení reklamy vašim zájmům, a to na těchto webových stránkách i mimo ně.

Nastavení souhlasu s personalizací

Abychom vám usnadnili procházení stránek, nabídli přizpůsobený obsah nebo reklamu a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzu. Jejich nastavení upravíte odkazem "Upravit nastavení" a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.