Jak správně vybrat školní tašku pro budoucího školáka a na co si dát při výběru pozor!

Jak správně vybrat školní tašku pro budoucího školáka a na co si dát při výběru pozor!

Výběr vhodné školní aktovky či batohu není díky široké nabídce na trhu jednoduchý. Rodiče často vybírají školní tašku velmi dlouho a načerpají předem mnoho informací o tom, jak by měla ideální aktovka pro prvňáka vypadat. Jejich teoretický „předvýběr“ se ale mnohdy vůbec neshoduje s postavou jejich budoucího školáka. Svým zákazníkům často říkáme: „Koupě školní tašky je jako koupě bot. Existují obecná doporučení, jak toto zboží vybrat, ale nic nenahradí vyzkoušení tašky na zádech budoucího školáka. Dobře zásobená prodejna a kvalifikovaný personál jsou pro výběr aktovky k nezaplacení. Ne vždy ale v místě bydliště takovou prodejnu zákazník najde a tak se Vám pokusíme výběr školní tašky usnadnit následujícími doporučeními:

 

1. Aktovka nebo batoh?

Nejdříve se musíte rozhodnout, zda prvňáčkovi pořídit aktovku nebo batoh.

Aktovka je školní brašna s jednou velkou skořepinovou komorou, do které se vejde veškeré učivo a další školní potřeby. Postranní kapsy aktovky pak většinou slouží k uložení svačiny, láhve na pití nebo penálu. Zavírá se aktovkovým zámečkem. Má pevné stabilní dno a při manipulaci s učením stojí. Bývá voděodolná, nepotřebuje pláštěnku při běžném dešti.

Batoh je většinou vícekomorový, nejtypičtěji najdeme u školních batohů dvě nebo tři komory a další přídavné kapsy. Zapínání je zipové. Většinou skýtá více prostoru nejen na učení, ale snadno se vejdou i potřeby na volnočasové aktivity. Dno je sice pogumované a vyztužené, stabilita bývá výrazně menší než u aktovky. Pláštěnku potřebujete kvůli zipům, kterými může dovnitř při dešti zatékat.

 

Pro většinu prvňáčků je přehlednější aktovka, která stojí pevně na zemi, nepřeklápí se, po jejím otevření je vše vidět na jednom místě a není tedy pochyb, kde se nachází slabikář nebo písanka. Aktovky dodává na trh česká firma Emipo, dále pak německá HamaHerlitz nebo srbský výrobce Belmil.

Batohy jsou u dětí i rodičů velmi oblíbené. V první třídě bude mít velké procento prvňáčků batohy Topgal nebo Bagmaster. Postavení značky Topgal na českém trhu je velmi silné a pro mnoho rodičů i dětí je Topgal synonymem pro školní brašnu a jinou značku mnohdy ani neznají. Topgal je bezpochyby kvalitním výrobcem školních batohů a pozornost rodičů i budoucích školáků si plně zaslouží. Je potřeba ale zmínit, že batohy nejsou vhodným řešením pro každého prvňáčka. Speciálně velmi drobní školáci (cca 115cm výšky a méně) budou muset do svého prvního „topgalu“ ještě chvilku dorůstat. Velmi zjednodušeně se dá říci, že drobným dětem bude lépe sedět menší aktovka než batoh. Pokud je Vaše dítě o hlavu menší než vrstevníci, prakticky nelze bez předchozího zkoušení zjistit, která brašna bude pro něj vhodná. Věnujte v tomto případě výběru větší pozornost než rodiče dětí průměrného vzrůstu.

Dalším faktorem pro rozhodnutí, zda zakoupit batoh nebo aktovku je zralost budoucího prvňáčka. Pokud máte doma dítě, které si již v 6 letech umí uspořádat své osobní věci, zvládne organizaci školních pomůcek v několika komorách a zipech, neváhejte a pořiďte mu batoh. Předejdete již na konci druhé třídy námitkám, že aktovka je jen pro mrňata. Pokud ale máte doma dítko, které si vůbec nepamatuje, kam si co dává, ztrácí neustále svoje oblečení, už teď šetříte na opakované dokupování pastelek, penálů, lahviček či kružítek a víte, že školní pomůcky Vaše dítě najde ve školní tašce jen pokud ji otevře a vše v jeden okamžik uvidí, zvolte aktovku. Bude to lepší řešení pro všechny zúčastněné strany – pro Vašeho školáka, pro paní učitelku i pro Vás. Počítejte ale s tím, že tlak na výměnu aktovky za batoh přijde poměrně brzy, přibližně někdy mezi druhou a třetí třídou. Výměně se nevyhnete ani v případě, pokud jste zvolili školní batoh s velmi dětským vzorem (typicky pohádkové postavičky, příliš růžové barvy, hrdinové z filmů, které nejsou pro třeťáka „in“ atd)

Pokud jste schopni učinit základní rozhodnutí, zda zakoupit aktovku nebo batoh, máte z poloviny vyhráno.

 

V případě batohu můžete zvolit TopgalBagmaster nebo PP Karton. PP Karton je jasnou volbou v případě, že potomek trvá na licenční postavičce, PP Karton se na toto ve své výrobě specializuje. Opět ale musíme konstatovat, že změna názoru na postavičku na batohu bývá velmi rychlá a neutrální motiv je lepší volbou, pokud to Vaše dítě připustí. Firmy Topgal a Bagmaster se naopak pyšní tím, že licenční postavičky na své produkci nemají. Designéři obou firem si potrpí na originální a zajímavé vzory od velmi dětských po neutrální, za které se nestydí ani starší děti.

Z aktovek se dá vsadit na německou kvalitu, značka HamaErgobag nebo Herlitz je špičkou ve svém oboru a díky dlouholeté zkušenosti s výrobou školního sortimentu lze těžko koupí těchto značek pochybit. U značky Herlitz a jejich řad Midi a Loop je ale potřeba počítat s poněkud malou kapacitou brašny (cca 13l) a s rizikem, že na některých školách nebudou tyto aktovky kapacitně dostačovat již v druhé třídě. Díky menší velikosti lze ale řadu Midi a Smart směle doporučit velmi drobným dětem. Značku Hama nazýváme u nás ve firmě Mercedesem mezi školními aktovkami – kvalitou i cenou patří mezi absolutní špičku na trhu, ale díky vyšší ceně si hledá své zákazníky předně mezi lidmi, kteří požadují nekompromisní kvalitu a jsou ochotní za ní zaplatit. Náš prvňák je hrdým majitelem této aktovky a musíme říci, že přes velmi hrubé zacházení není žádné opotřebení na této aktovce po prvním roce znát. Velmi jsme ocenili zbytný prostor. Kromě učení se nám s přehledem do aktovky vešla flétna, noty, věci na hokejbal, zkrátka vše potřebné na odpolední aktivity, snad kromě hokejky. Hama i Herlitz jsou také značky, na které nejsou za roky našeho prodeje žádné reklamace.

Oblíbenými aktovkami na trhu jsou nepochybně aktovky firmy Emipo. Přes trochu strohé řešení zad, na které si někdy děti při zkoušení stěžují, mají aktovky Emipo výborné řešení vnitřního prostoru a přes svou malou hmotnost i rozměry kapacitně dostačují mnohdy i ve třetí či čtvrté třídě. Velmi příznivá cena a česká výroba řadí Emipo patří k hlavním přednostem značky. 

 

2. Hmotnost školní brašny

Mezi nejhlavnější parametr, který rodiče berou v potaz při výběru školní brašny, je její hmotnost. Námi prodávané aktovky i batohy mají většinou hmotnost okolo 1kg, což je optimální váha školní brašny. Z důvodu velkého tlaku rodičů právě na tento parametr se každý výrobce snaží mít ve své nabídce odlehčené batohy nebo aktovky s váhou v rozmezí 700 - 900g. Z naší zkušenosti ale vyplývá, že tyto odlehčené modely jsou skoro vždy odlehčené na úkor použitého materiálu. Ubere se na polstrování zad, zmizí seřizovací prvky jako je horní nastavování ramenních popruhů, hrudní pásek a další vymoženosti, které naleznete jen u nejlepších školních brašen. Sice dojde ke kýženému snížení hmotnosti, ale často na úkor kvality a možnosti úpravy aktovky přesně na záda Vašeho školáka. Našim zákazníkům tedy vždy radíme, aby sice faktor hmotnosti aktovky nepodceňovali, ale nebrali ho jako nejzákladnější parametr pro výběr. Hmotnost do 1,2 kg je při kvalitně zpracované zádové části a nastavovacích prvcích vhodná pro každého prvňáčka, pokud se nejedná o extrémně malé dítě. Těm nejmenším dětem pak nejvíce pomůžou dvojí učebnice, aby zátěž v podobě učení nechávali ve školních lavicích. Láhev na pití, kterou naplníte jen malým množstvím šťávy a školáka naučíte si dolít vodu až ve třídě, pak ušetří dalších 0,5 kg hmotnosti školní brašny. A pokud Vaše dítě naučíte i nenosit do školy zbytečnosti, jako jsou hračky, ušetříte na hmotnosti daleko více než na odlehčené aktovce. Zaměřte se spíše na tyto podceňované faktory, které záda Vašeho školáka zatíží více než 200g rozdílu ve váze aktovek kvalitních značek. Alespoň v první třídě doporučujeme pravidelnou rodičovskou revizi obsahu aktovek, zátěž v podobně hromady kamení není kupodivu zase tak neobvyklou záležitostí.

 

3. Taška do první třídy se musí líbit

Na prodejně denně zažíváme neshody rodičů a jejich dětí při výběru aktovky. Pro dítě je úplně nejdůležitější vzhled – resp. obrázek, který na své vysněné aktovce bude mít. I když to není jednoduché a často je to otázka kompromisu – vemte názor svého prvňáčka na vzhled jeho brašny v potaz. Nejvíc mu otrávíte nástup do školy tím, když se mu jeho taška nebude ani trochu líbit. Stane se to i přesto, že jste vynaložili obrovské úsilí pro výběr té opravdu nejlepší. Pokud Vaše volba znamená usedavý pláč Vašeho školáka, není to dobrý start pro školní docházku. Pokud se dítě nerado, ale přeci jen podvolí Vašemu požadavku např. na neutrální design, i když by rádo mělo aktovku se Spidermanem nebo Zvonilkou, dopřejte mu alespoň školní doplňky s těmito postavičkami. Je to často dobrým kompromisem. Desky na písmena či abecedu nebo lahvička na pití může mít potisk naprosto dle přání dítěte, snadno ji vyměníte za rok za jinou. Udělejte to pro své dítě, ať máte na Spidermana či Zvonilku názor jakýkoli.

 

4. Do školy kupujte svým dětem školní tašky a ne např. sportovní batohy. Školní brašny mají odlišnou konstrukci a jsou designované přesně pro potřeby Vašeho školáka. Budete mít jistotu, že se do takové tašky vejdou desky na sešity nebo že má např. veškeré bezpečnostní prvky (barvy, reflexní pásky, odrazky). Věřte tomu, že výrobci školních brašen věnují maximální pozornost své produkci a všechny zmíněné značky vyhovují bezpečnostním normám pro tento typ výrobku.

 

Nemáte stále úplně jasno, jaká školní brašna bude tou nejlepší volbou pro Vašeho prvňáčka? Nakoukněte do našich recenzí, ve kterých jsme opravdu podrobě porovnali aktovky a batohy značek HamaHerlitzTopgal a Emipo.

 

Pokud ani recenze definitivně nevyřeší Vaše tápání nad výběrem, rádi poradíme po telefonu nebo osobně na naší prodejně v Praze 8, Pod Kotlaskou 3. Naše děti s námi pravidelně testují školní sortiment a o aktovkách toho víme i díky nim hodně. Rádi se s Vámi o naše zkušenosti podělíme

Na Vaší návštěvu v našem internetovém obchodě Dráček.cz nebo v kamenné prodejně se těší

 

Michala a Stanislav Loudínovi

Dráček.cz

Publikováno: 23.05.2023, 19:36

Kvalita vždy na prvním místě

Prodáváme jen to, co bychom koupili i našim dětem. Sortiment, který neprojde našimi přísnými měřítky na kvalitu, do nabídky nezařazujeme.

Rodinný český obchod s 19 letou tradicí

Děláme naši práci poctivě a rádi a doufáme, že je to znát. Osobní přístup ke každému zákazníkovi je základem našeho podnikání. Jsme rodiče dvou úžasných dětí, a i proto víme, co potěší ty Vaše.

Prodejna s největším výběrem školních batohů v Praze

Skladem máme stovky batohů a aktovek mnoha značek a víme o nich úplně vše. Neztrácejte čas výběrem na internetu, přijďte rovnou za námi, poradíme Vám ten nejlepší školní batoh či školní aktovku pro Vašeho školáka. Máte to k nám daleko? Zavolejte, napište, poradíme i na dálku.

Rychlé doručení

Objednávky obsahující jen skladové položky expedujeme i v den objednávky, ostatní dle dodací lhůty uvedené na eshopu

Rychlé vyřízení reklamace i na dálku

Pokud to povaha vady umožňuje (zjevná neopravitelnost výrobku), reklamaci vyřídíme i na základě pouhého zaslání fotografií a výměny zboží kus za kus. Vždy se snažíme šetřit Váš čas a peníze.

Milujeme české výrobky

a proto budou vždy v našem sortimentu zaujímat přednostní místo

Načítám, prosím vydržte...

Nastavení souhlasu s personalizací

S vaším souhlasem můžeme níže uvedené informace užívat k dále uvedeným účelům nebo je sdílet s vybranými partnery. Pro jednotlivé účely (typy zpracování) můžete upravit své nastavení a svou volbu potvrdit tlačítkem „Uložit nastavení“:

Vždy aktivní

Nezbytné soubory cookies

Jedná se o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování našich webových stránek a všech jejich funkcí. Používají se mimo jiné k ukládání produktů v nákupním košíku, zobrazování produktů na přání, ovládání filtrů, osobního nastavení a také nastavení souhlasu s uživáním cookies. Pro tyto cookies není zapotřebí Váš souhlas a není možné jej ani odebrat.

Analytické soubory cookies

Počítají návštěvnost webu a sběrem anonymních statistik umožňují provozovateli lépe pochopit své návštěvníky a stránky tak neustále vylepšovat.

Marketingové soubory cookies

Shromažďují informace pro lepší přizpůsobení reklamy vašim zájmům, a to na těchto webových stránkách i mimo ně.

Nastavení souhlasu s personalizací

Abychom vám usnadnili procházení stránek, nabídli přizpůsobený obsah nebo reklamu a mohli anonymně analyzovat návštěvnost, využíváme soubory cookies, které sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzu. Jejich nastavení upravíte odkazem "Upravit nastavení" a kdykoliv jej můžete změnit v patičce webu. Podrobnější informace najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.