Recenze - Hama Step by Step Light 2

V tomto testu jsme se zaměřili na naší oblíbenou značku Hama a řadu Step by Step Light 2. Hama věnuje opravdu velké úsilí neustálému vývoji školních tašek, uvádí na trh inovace, které jsou o často o krok dopředu před ostatními výrobci. Dá se říci, že udává trendy, které ostatní následují. 

Řada Step by Step má hodně variant a my jsme v této recenzi otestovali u nás druhý nejprodávanější typ – Light 2 - nejlehčí aktovku tohoto výrobce o váze pouhých 0,9kg určenou pro ty nejmenší školáky. Pro testování jsme si záměrně vybrali modelku o výšce pouhých 110cm, což je asi o 10-15cm méně, než měří průměrný prvňáček.

Hmotnost a rozměry 

Aktovka Hama Step by Step Light 2 má při vnějších rozměrech: h.21 x š.29 x v.37,5 cm hmotnost 0,9 kg a patří k těm lehčím a menším na našem trhu. Na rozdíl od jiných odhlehčených modelů není ale hmotnost na úkor kvality. Ostatní výrobci odlehčují své aktovky většinou tak, že ubírají na polstrování zádové části nebo na zpevnění korpusu a tím často zhoršují anatomické vlastnosti takové školní tašky. Je například důležité, aby záda držela tvar i po naplnění aktovky/batohu učivem, aby nedošlo k tomu, že školní pomůcky budou tlačit školáka do zad. Pokud z důvodu odhlečení výrobce „ořeže posltrování“ na minimum, k tomuto promačkávání obsahu snadno dochází. V případě modelu Light 2 k tomuto omezení polstrování nedošlo a anatomie je i při této váze zachovávána ve 100% kvalitě. Aktovku lze opravdu bez obav nabídnout křehkým malým prvňáčkům.

Polstrování zad a ramenní popruhy

Polstrování zadPolstrování zad má specifický tvar lišící se od jiných aktovek či batohů značky Hama (viz foto), ale anatomicky fungují pro výškovou kategorii dětí, pro které je aktovka určena, bezvadně. Aktovku jsme testovali na zádech 110cm vysoké dívky a výledek byl opravdu výborný. Aktovka doléhala od shora dolů po celé své délce k zádům naší modelky. Díky hornímu dotahování ramenních popruhů jsme mohli doladit těsné přitažení k zádům bez kompromisu, aktovka opravdu nikde neodstávala. Integrovaný hrudní pásek pak dále zabezpečil ramenní popruhy proti padání z ramen, i když optimální tvar popruhů ve tvaru S a vhodná šíře popruhů zajišťuje sama o sobě dobré držení popruhů na ramenou školáka. Hrudní pásek je tak jen pojistka pro váš dobrý pocit. Dotahování popruhů detail

Subjektivní hodnocení modelky na pohodlnost ramenních popruhů a polstrování zad bylo velmi dobré. Popruhy nikde netlačily, neklouzaly, nedřely na žádném místě při kontatku s tělem. Popruhy nebyly ani příliš blízko ke krku, ani neodstávaly přes ramena školačky. Hama má bezešvý systém ramenních popruhů a na dotek jemné prodyšné materiály, tak opravdu málokdy dojde k tomu, že by si na nějaké nepohodlí děti stěžovaly. Ostatní výrobci mají na ramenních popruzích švy, které někdy bývají dětem nepříjemné.

Vzhled řady Step by Step Light 2 na zádech

Tato řada byla jednoznačně designována na drobné děti, na které ostatní výrobci tolik nemyslí. Na nich aktovka sedí skvěle. Při pohledu zezadu vidíme, že aktovka není širší než modelka, není zbytečně vysoká, končí správně spolu s výškou ramen a doléhá těsně k zádům po celé své výšce. Pokud máte standardně rostlého školáka nebo dokonce vyššího, měli byste se poohlédnout po větší aktovce, u Hamy je to např. řada Touch. Pro děti, které mají před nástupem do školy 125cm a více, by byla Light 2 zbytečně malá a příliš rychle by z ní vyrostly. Doporučujeme tedy hlavně pro budoucí prvňáčky těch nejmenších velikostí  až po cca 125cm výšky. 

Prostorové uspořádání a objem

Aktovka je určená pro nejmenší školáky a je tomuto záměru uzpůsobena velikost korpusu a její celkové provedení. První dojem z aktovky byl, že je opravdu malá a její kapacita bude velmi brzy nedostačující obzvláště ve školách, kde děti nosí domů více učení. Odhadovali jsme její životnost na pouhé dvě třídy základní školy a to právě z důvodu malé kapacity. S tímto očekáváním jsme aktovku začali plnit naším obvyklým testovacím množstvím pomůcek, které odpovídá přibližně učivu 3. třídy běžné státní základní školy. Neměli jsme velká očekávání a počítali jsme, že se nám do aktovky vše nevejde. Výsledek ale mile překvapil. Dovnitř se nám vešly všechny pomůcky kromě jediné knihy. To jsme nečekali. Nicméně takto aktovku naplnit zvládnul dospělý a bylo velmi nadoraz. Pro pohodlné uložení pomůcek malým dítětem bylo potřeba vyjmout z testovací hromady knihy dvě. 
V aktovce je tedy místo na box na sešity A4, box na sešity A5, jednu knihu velikosti slabikáře, penál, pastelky, prázdný sáček na přezůvky, mobil, klíče, box na svačinu, lahev na pití.  Množství učiva odpovídající přibližně druhé třídě. Při testování jsme dále zjistili, že Light 2 má skvělé velkokapacitní boční kapsy se silnou gumou. Do jedné se vejde na pohodu láhev 0,5l nebo 0,7l. Do druhé se pak vejde penál, který je součástí setu a je poměrně velký. Uložení penálu vně aktovky nemusí být ideální např v MDH, kde by mohl být odcizen. Sám ale nevypadne, kapsa je opravdu velmi dobře vymyšlená. V okamžiku, kdy penál dáte do této kapsy, je najednou v aktovce dost místa i pro dvě knihy, které se nám původně nevešly a to bylo jednoznačně největším překvapením celého testování. Díky testování jsme zásadně museli přehodnotit první dojem z kapacity aktovky a jsme rádi, že jsme toto mohli udělat, protože jsme nedostatečnou kapacitu mylně považovali za největší handicap této aktovky.
Aktovka má také vnitřní kapsu se zipem, do které se vejdou drobnosti typu peněženka, klíče, mobil, což je určitě plus, protože pokud by na ně nebyla speciální kapsa, mohl by malý školák tyto důležité nezbytnostni snadno ztratit. Kromě této menší kapsy je uvnitř velká látková kapsa na box na sešity A4 nebo se do ní můžou zasunout samotné pracovní sešity a učebnice, pokud box nebudete používat.
Do přední kapsy určené na svačinu se vejde pohodlně svačinový box Hama dodávaný výrobcem, dále boxy značky Ars Una nebo Bagmaster nebo placatý box na svačinu značky Herlitz, který je rozměrově vhodný na toastový chléb. Vysoké boxy na svačinu, které vyrábí např. Topgal, P+P karton nebo Emipo se sice do přední kapsy vejdou, ale na těsno a se zapínáním by mohl mít školák problém. Kapse na svačinu nechybí aluminiová folie pro lepší izolaci od chladu i tepla. Kapsa je dostatečně pevná pro případné uložení samotné svačiny bez boxu na svačinu. Pokud potřebuje Váš školák svačiny dvě, lze případně druhý box na svačinu vložit do vnější boční kapsy, která je opravdu prostorná.


Celkově kapacita aktovky bude bez problému stačit na první tři třídy základní školy a to je při kompaktnosti této aktovky a vhodnosti pro ty nejmenší školáky velmi příjemné překvapení.

Design

Hama sází při designu již několik let na několik oblíbených motivů a není v tomto směru nijak překvapivá. Jsou to decentní designy, které jsou ale zároveň velmi dětské, proto se budoucím prvňáčkům hodně líbí. 3D aplikace zvířátek, kopaček, vesmírných lodí, traktorů či policejních aut jsou opravdu klasikou v designu školních tašek. Hama si dává záležet na detailech, nechybí německé precizní provedení, kdy na první pohled máte dojem, že jejich aktovka je hezčí, než ty ostatní stojící vedle. Celkově se designy aktovek líbí a vyhrávají při výběru na prodejně u dětí i rodičů na plné čáře.

Ochrana proti dešti a mokru

Řada Light 2 má standardní pevné dno, na které jsme zvyklí u značky Hama, včetně nožiček. Postavení na mokrý chodník nebude aktovce vadit. Ale jako u žádné z prodávaných aktovek nemůžeme doporučit vyložené odkládání do kaluží:-). V bočních kapsách, které jsou určené i na uložení lahve s pitím, jsou na dně všité průchodky s malým otvorem. Pokud dojde k nečekané nehodě a dítěti si vylije obsah láhve do kapsy, tekutina odteče otvorem na zem, nezůstane v kapse a nevsákne se tak dovnitř aktovky. Za nás skvělá vychytávka, protože náš syn nemá vůbec problém se s nehodami tohoto druhu potkávat pravidelně a máme raději vodu na podlaze než ve slabikáři.


Závěrečné shrnutí

Značka Hama a její řada Step by Step patří dlouhodobě k našim největším oblíbencům a rádi ji zákazníkům nabízíme. Na tom se za ty dlouhé roky, co Hamu prodáváme, nic nezměnilo. A proč ji máme tak rádi?

  1. Nekompromisní německá kvalita. Ano, zaplatíte si za ní, ale je to přeci jen Mercedes mezi aktovkami a má svou hodnotu. Jako obchodníci samozřejmě oceňujeme fakt, že na aktovky nejsou žádné reklamace. Není mnoho značek na trhu, které nám tento luxus dopřávají a jsme přesvědčeni, že naši zákazníci toto oceňují s námi
  2. Neustále pracují na vývoji. Ostatní výrobci mají každý rok nové kolekce, u většiny z nich to bohužel znamená investici jen do nových designů. Málokdy se na aktovce či batohu něco zásadního změní, většinou je to bohužel jen cena, která je každý rok o něco vyšší. Hama jde jinou cestou. Designy moc nemění, má pár svých oblíbených, které drží roky, občas přidají nějaký nový. Ty stávající designy se upravují, ale decentně a změna nebývá výrazná. Do čeho ale Hama investuje čas a peníze je anatomie a ergonomie aktovek. Neustále přibývají různé typy aktovek, různé velikosti, různé vychytávky v různých cenových relacích. V Hamě nad užitnou hodnotou svých aktovek opravdu přemýšlí. Je to cesta, která je nám velmi sympatická a víme, že je to Hama, která udává ostatním směr v této oblasti a produkuje opravdu špičkovou kvalitu.
  3. Při nákupu na prodejně jsme se prakticky nesetkali s dítětem, kterému by nešel nějaký typ aktovky Hama seřídit na záda, stačí najít jen tu správnou velikost pro konkrétní dítě.
  4. Jediným argumentem proti nákupu zůstává stále pouze jen cena, která je pro některé zákazníky příliš vysoká. Pokud jste ochotní investovat do 4 dílného setu řady Light 2 3.989,-Kč a máte drobné dítě, neváhejte. Nic lepšího v tuto chvíli neumíme nabídnout. Srovnatelnou kvalitativní alternativou je jen značka Ergobag, která ale nevyrábí aktovky nýbrž batohy. 
  5. A kdy je pro vás nejlepší volbou řada Step by Step Light 2? Když je váš budoucí školák vážně malý. Malým je myšleno něco mezi 105-115cm. Víme, že každému rodiči připadá jeho budoucí školák malý, ale 125cm vysoký budoucí prvňák malý není, věřte nám. Pokud se už pohybujete ve sféře 125cm a více, sáhněte směle po řadě Step by Step Touch, je větší a vašemu běžné vysokému dítěti udělá lepší službu, protože se do aktovky vejde více učení a třeba 3 svačiny nebo věci na odpolední kroužek. Tento luxus si s lightkou nedopřejete.
  6. Ještě stále nevíte, jak se rozhodnout? Zavolejte nám, napište, přijďte za námi na prodejnu, rádi Vám s výběrem poradíme.

Aktovky Step by Step Light 2 najdete a nakoupíte zde

© 2020 Všechna práva vyhrazena, Dráček.cz Vytvořilo Foreveryone