Aktovky Herlitz recenze - Smart, Midi

Německá značka Herlitz patří mezi kvalitní značky na trhu a jejich školní aktovky jsou jedny z nejoblíbenějších mezi rodiči budoucích prvňáčků. Aktovky jsou vhodné speciálně pro první dvě třídy základní školy (řada Smart a Midi),větší Flexi pak kapacitně dostačuje i pro vyšší ročníky prvního stupně. 

Nejlevnější je řada Smart, střední třídou je řada Midi, vlajkovou lodí značky je pak řada Flexi

Herlitz Smart a Herlitz Midi se na první pohled příliš neliší. Kapacitně jsou velmi podobné, laik rozdíl prakticky nepozná. Aktovky řady Smart jsou lehčí než Midi (860g vs. 980g), ale rozdíl ve váze je na úkor použitého materiálu (hlavní komora aktovky Smart má o něco tenčí stěny). Dále má Smart oproti Midi jen jednoduchou vnitřní látkovou přepážku na desky A4 a místo celoplošné ochrany dna aktovky proti mokru má jen plastové nožičky v rozích dna. Polstrování zad i popruhy a aktovkový zámeček jsou u obou typů identické. Cílem řady Smart bylo vyrobit ekonomicky velmi dostupnou aktovku ve stále vysoké kvalitě a myslím, že se to Herlitz podařilo. Zatímco u starší řady Compact, která byla na stejné cenové úrovni jako je Smart, byla nižší kvalita znát na první pohled, u Smart tomu tak není. S klidným svědomím bychom se rozhodli pro Smart, pokud bychom se rozhodovali mezi Midi a Smart. Smart má ještě jednu nespornou výhodu. Narozdíl od Midi se do přední kapsy vejde box na svačinu, což považujeme za zásadní při celkově malém objemu aktovky.

Pro naše testování jsme si vybrali nejprodávanější řadu Midi a pak Flexi, která se od Midi i Smart výrazně liší. 

Hmotnost a rozměry

Aktovky Midi váží 980g a mají rozměry 37 (š) x 38 (v) x 22 (h) cm

Polstrování zad a ramenní popruhy

Aktovky Herlitz 1Polstrování aktovek Herlitz je nejsilnější (2,5cm vysoké) a nejměkčí ze všech testovaných značek. Pokud považujete měkké polstrování za důležité, je Herlitz správná volba pro Vás. Ramenní popruhy jsou dobře postavené i na užší ramena drobnějších školáků, utahují se ale pouze na spodní straně, horní polohování chybí. Spojovací prsní popruh není nutné používat, aktovka drží dobře i bez něj. Pokud budete potřebovat, je možné použít univerzální hrudní pásek firmy Topgal nebo Hama.

 

Aktovky Herlitz 2 Aktovky Herlitz 3 Aktovky Herlitz 4 Aktovky Herlitz 5

Vzhled školních brašen Herlitz Midi na zádech

Herlitz Midi se stala při focení aktovek brzy naším favoritem. Aktovka sedí perfektně na zádech a při různých poskocích a jiném dovádění zůstávají popruhy na svém místě. Taška přitom sedí dobře jak drobným, tak větším dětem a je lehká. Taška vypadá i pohledově na drobném dítěti velmi dobře, není ani mohutná, ani malá, nikde netrčí. Řadu Midi často proto doporučujeme našim zákazníkům, pokud je jejich dítě malé a jiné aktovky jsou pro ně příliš velké.

Aktovky Herlitz 6 Aktovky Herlitz 7 Aktovky Herlitz 9 Aktovky Herlitz 10

Prostorové uspořádání a objem

Herlitz Midi nevypadá na první pohled, že by v ní nebylo dost místa, proto jsme byli při vkládání námi testovaného množství školních pomůcek do aktovky trochu nemile překvapeni. Testované množství pomůcek se vešlo, ale pouze při pečlivém poskládání dospělákem, malý školák by s tím měl značný problém. Hlavní komora je dělená dvojitou vnitřní látkovou přepážkou. Přepážku můžete, ale nemusíte využít. Myslím, že školák bude mít spíše tendenci ukládat vše mimo tuto přepážku nebo využije maximálně jednu větší komoru ze dvou. Do menší se sice vejde penál nebo malý box na sešity, ale chce to určitou dávku šikovnosti se do ní trefit. Nutno dodat, že uložení mimo tuto přepážku neovlivňuje ani přehlednost ani kapacitu hlavní komory. Postranní kapsy, do kterých se vejde bez problému 0,5l láhev, jsou uzavíratelné na zip a pojmou i další drobnosti typu peněženka, klíče, svačinu bez boxu, přezůvky, etue na pastelky, která je součástí setu. Vyšší láhev než 0,5l se ale nevejde, kapsa pak nejde zapnout a láhev by vypadávala. Do přední kapsy se vejde penál, který je dodáván v Midi setu, větší penály jiných značek by se nemusely vejít. Pokud kupujete samotnou aktovku a příslušenství zvlášť, doporučujeme kapacitu přední kapsy předem prověřit. Box na svačinu se vejde do této kapsy pouze nižší do výše 5cm. Pokud přední kapsu využijete na penál, vejde se do hlavní komory i vyšší box na svačinu (oranžový Topgal), ale riskujete, že při nedostatečném zavření boxu skončí část svačiny v učení. Nemožnost vložit box na svačinu do přední kapsy aktovky považujeme za největší problém a je to velká škoda, že je přední kapsa tak malá. Stačilo by malé zvětšení této kapsy a celkový dojem z kapacity aktovky by byl o hodně lepší.

 

Aktovky Herlitz Přehled Aktovky Herlitz Přehled Aktovky Herlitz Přehled Aktovky Herlitz Přehled
Aktovky Herlitz Přehled
Aktovky Herlitz Přehled
Aktovky Herlitz Přehled Aktovky Herlitz Přehled
Aktovky Herlitz Přehled
Aktovky Herlitz Přehled

Midi je kapacitou akorát pro první dva roky školy, individuálně můžete mít problém v dalších vyšších ročnících. Záleží na množství učebnic, které si dítě nosí ze školy domů. 

Pokud počítáte s tím, že dítě bude nosit aktovku pouze první dva roky školní docházky, můžeme Midi bez připomínek doporučit. Počítejte ale s tím, že cokoli navíc (tělocvik, převlečení do družiny, potřeby na výtvarku) bude muset dítě nosit ve zvláštní tašce, do aktovky se k učení nevejde.

Design

Herlitz Midi se vyrábí ve velkém počtu motivů, vybere si bez problému každé dítě. Nejoblíbenější jsou tradičně motýlkové a srnečkové vzory pro holčičky, u kluků pak vedou auta a další dopravní prostředky či dinosauři. Herlitz dodává celé sety s penálem, sáčkem na cvičky a etue ve stejném designu, u většiny motivů lze dokoupit peněženku, zástěrku, kapsičku na krk. Z fotografií není patrné to, že motivy jsou v 3D plastickém provedení, což je oproti starší kolekci vylepšení. Aktovky jsou na živo velmi líbivé, vypadají lépe než na fotografiích.

Ochrana proti dešti a mokru

Midi má po celém dně plastovou ochranu, takže aktovka bez úhony přežije i postavení do malé kaluže. Aktovky Herlitz nejsou dodávány s pláštěnkou, ale jsou dostatečně voděodolné, použití pláštěnky není při běžném dešti nutné. Při testování Midi jsme narazili na jeden drobný problém. Zavření klopy přes hlavní komoru není vždy přesné, občas se stane, že horní klopa se zavře částečně dovnitř aktovky místo z vnější strany. Pokud by si dítě nevšimlo, že je aktovka špatně zavřená, mohlo by dojít při dešti k promoknutí obsahu.

Závěrečné shrnutí

Herlitz Midi a Smart doporučujeme dětem pro první dvě třídy základní školy s výhradou k velikosti přední kapsy, které nepojme box na svačinu, pro vyšší třídy pak s rizikem, že nebudou kapacitně stačit. Jsou vhodné speciálně pro drobné děti pro svou lehkost a kompaktnost vzhledu. Německý původ je pak zárukou kvality. Aktovek Herlitz prodáváme velké množství a za celou dobu jsme měli jen jednu reklamaci, která byla dovozcem vyřešena výměnou kus za kus. 

Recenze Herlitz Flexi 

Aktovky Herlitz si můžete prohlédnout a zakoupit zde 

Zpět na úvodní stránku srovnávacího testu školních brašen

© 2019 Všechna práva vyhrazena, Dráček.cz Vytvořilo Foreveryone