Odrážedla Spartan JD Bug - recenze

Odrážedlo SPARTAN JD Bug Billy oblíbené odrážedlo v našem eshopu. Důvody jsou myslím tyto: skvělý a dětmi oblíbený design, velmi nízká váha, přijatelná kvalita. Bohužel jeho cena za poslední roky vrostla natolik, že je daleko lepší a lacinější volbou značka Yedoo.

Cena odrážedla Spartan JD Bug

Momentální cena JD Bug je 1449 - 1490Kč.

Sedlo Spartan JD Bug

Srovnávala jsem Spartan JD Bug, Yedoo, Muff, Azub, Kokua. Do té doby, než jsem opravdu porovnala všechny sedla najednou, tak mi nepřišlo na sedle JD Bug nic závadného, je koženkové a něco asi i vydrží. V porovnání všech testovaných výrobků je ale nejmenší a nejtvrdší, s nejhorším komfortem sezení. Vzhledem k tomu, že syn měl Hudoru, kde bylo pouze polstrované látkové sedlo, které mu svou naprosto nevhodnou konstrukcí brzy znemožnilo odrážedlo používat na delší cesty než po sídlišti, tak bych pohodlí sedla nepodceňovala. Zvláště ti, kteří plánují delší přesuny, by faktor kvality sedla měli zvážit. Naše opravdu špatné sedlo na Hudoře dělalo synovi při delším ježdění modřiny na zadečku a tříslech. Synek má snížený prah bolesti, takže si nikdy nestěžoval, ale co jsem viděla na jeho pozadí po jednom 8km výletu (ano, i takhle daleko se dá jet na odrážedle s malým 4letým prckem), mě dost vyděsilo. Hudoru nám naštěstí brzy po té ukradli, tak jsem nemusela řešit, jestli seženu jiné sedlo nebo ji nechám jenom na krátké cesty do školky a na hřiště. Již mám první zpětnou vazbu od kamarádky, která měla příležitost sedlo JD Bug otestovat na 6km výletu po lesní cestě. Moje obavy byly bohužel potvrzeny. V terénu a při delším výletu dcerka kamarádky dopadla stejně jako náš syn na výletě s Hudorou. Do krvava odřený zadeček není příjemným pohledem pro žádnou matku. Závěr bych z toho udělala jediný - JD Bug ano, ale na krátké výlety a rovný terén. Na delší cesty potřebujete i u odrážedla kvalitní sedlo.

Gripy odrážedla Spartan JD Bug

Odrážedlo Spartan JD Bug má na řídítkách docela příjemný molitan, ale molitan nevydrží určitě tak dlouho, jako pryž. Gripy jsou navíc hodně malé, vnitřní prostor mezi vyvýšenými místy na okrajích gripů, která jsou vyvýšená kvůli tomu, aby ruka z řidítek neklouzala, má pouhých 4,5cm. Nebude to problém u mrňat, u většího dítěte záleží na velikosti jeho ruky. Lepší gripy má určitě zbytek hodnocených odrážedel, velikostně i materiálově. (Gripy - viz obrázek č.4 v galerii)

Brzda odrážedla Spartan JD Bug

Brzda je na Spartan JD Bug jedinou potenciální větší slabinou, na malé dětské prstíky je poměrně tuhá a jsou na ní občasné reklamace, i když na první pohled se zdá být v pořádku. Nedokážu kvalitu objektivně posoudit, neměli jsme příležitost testovat dlouhodobě, ale chod brzdy je opravdu poměrně tuhý. Líbí se mi ale způsob vedení bowdenu, který nejde kolem nohou dítěte, ale je vidět až v okamžiku, kdy projde imitací nádržky na benzín a nikde se nemotá ani nepřekáží. Nestandardně je brzda na levé straně, ale lze ji přehodit na pravou,což bych udělala kvůli tomu, že na kole je zadní brzda na pravé ruce. Návyk používat zadní brzdu levou rukou by v budoucnu mohl negativně ovlivnit používání zadní brzdy na kole, kde je to naopak.

Hmotnost a nošení odrážedla

Spartan JD Bug se trochu špatně chytá do ruky kvůli přítomné nádržce pod rámem odrážedla, ale vzhledem k jeho váze to není takový problém, můžete vzít za sedlo nebo řidítka, nakonec i za tu nádržku, což Vám malá váha odrážedla umožní. U těžšího odrážedla by byl tento způsob nošení poněkud nepohodlný, tady mi to nevadí.

Spartan JD Bug má oproti ostatním hodnoceným výrobkům jednu vlastnost navíc a to, že má dorazy na řidítka a nelze je protočit. Pro mnohé maminky je to možná důležitý bezpečnostní prvek, pro mě osobně je to spíše negativní vlastnost. Má to smysl u těch nejmenších dětí okolo dvou let, ale pro které má JD Bug zase vyšší sedlo a na zem z něj nedosáhnou. Pro řádění větších dětí  je to spíše omezující vlastnost, protože tím limitujete otáčivost předního kola a větším a zkušenějším jezdcům to pak může vadit při vybírání zatáček. Zarážka, kdy nejde dál kolem otočit je navíc u JD Bug příliš brzy, rejd předního kola je spíše menší než větší. Já osobně jsem proto, aby dítě od počátku se snažilo odrážedlo ovládat bez omezení, protože návyky z odrážedla si bude přenášet na kolo. Syn má např. dodnes, díky odrážedlu, silnou tendenci brzdit i na kole nohou místo brzdou. Když se zapomene, tak automaticky sundá nohu ze šlapky a brzdí nohou. Co udělají šlapky v kolizi s nohou při jízdě z kopce si asi dovedete představit. Můj laický rozum mi i po této zkušenosti říká, že plná točivost předního kola je pro budoucí přechod na kolo lepší, ale je to věc názoru. Ideálně to řeší Kokua, která má proti přetáčení zábranu, kterou můžete později sundat. Bohužel žádné jiné odrážedlo to takto dobře neřeší. Lépe je vyřešeno Too Too C, které má dorazy s větší vůlí. Nemyslím ale, že přítomnost dorazu proti protočení řidítek by mělo být zásadním rozhodujícím faktorem pro nebo proti koupi JD Bugu.

Co Spartan JD Bug naopak nemá, je polohování výšky řidítek. Obejdete se bez toho, ale u větších dětí se polohování hodí.

Výška sedla a délka odrážedla

Výška sedla a délka odrážedla: Jako mírné mínus hodnotím i to, že výška sedla je až od 37cm (jiná odrážedla bývají od 34cm), na zem dosáhne dítě o něco později než ve dvou letech, spíše až kolem třetího roku, ale je to samozřejmě individuální. Délka odrážedla je 83cm, což je parametr, který se většinou v žádných testech nehodnotí a tuto délku mají i odrážedla Yedoo, Intrea, Muff, Davídek a Terezka. Pro nejmenší jezdce je to délka optimální, větší děti se ale už můžou na těchto odrážedlech cítit trošku stísněně. Pokud dítě odloží odrážedlo do 4let, nemusíte délku odrážedla řešit, pokud bude dítě jezdit i déle nebo se budou střídat mladší a starší sourozenci, může být výhodou odrážedlo delší (Azub, Kokua), které umožní dítěti komfortnější jízdu.

Montáž odrážedla

Montáž: Odrážedlo dostanete částečně  demotované, ale celá montáž spočívá pouze k zasunutí řidítek a zašroubování jednoho šroubu přiloženým imbusem. I takové osoby jako já, které berou do ruky nářadí jen v případě nejvyšší nouze, si s montáží poradí.

Přídavné pedály - odrážedlo se mění v kolo

Jako jediné odrážedlo má možnost montáže přídavných pedálů, které z něj udělají kolo. Jedna z vlastností, které by mě lákala ke koupi, my jsme kupovali odrážedlo i 12" kolo. Na druhou stranu si dovedu představit, že dítě přejde z odrážedla rovnou na větší  14" kolo, záleží na šikovnosti dítěte.

Celkový dojem z odrážedla

Odrážedlo Spartan JD Bug  - chlapečci ocení design, maminky nízkou váhu při přenášení. Na první pohled je toto odrážedlo bez větších závad, ale jiná, jsou řešena lépe. Záleží ale samozřejmě na tom, jak intenzivně a k jakým účelům chcete odrážedlo používat. Většina dětí využije odrážedlo na kratší vzdálenosti a popojíždění, a pak jim JD Bug bude naprosto stačit. Je to velmi oblíbené odrážedlo a pokud přežije řádění Vašich dětí, dobře ho prodáte i dál, ale dlouho životnost všech dílů opravdu nezaručuji. Tipuji že brzdy a gripy vezmou za své poměrně brzy. Pokud plánujete vychovat budoucího cyklistu a zkoušet delší trasy i v terénu, je asi potřeba se poohlédnout o něco výše ke dražším odrážedlům.

Koupit odrážedlo SPARTAN JD Bug

Fotogalerie detailů - odrážedlo SPARTAN JD Bug

 Obr.1

JD Bug 01

Obr.2

JD Bug 02

Obr. 3

JD Bug 02

Obr. 4

JD BUG 02

Celkový pohled na odrážedlo s namontovanými šlapadly  Detail třmenové brzdy s množstvím nastavovacích prvků. Design je čistý, nikde nic nepřekáží, „přebytek“ lanka není zbytečně dlouhý.  Přední vidlice a uložení řídítek. Na pohled efektní, ale bohužel za cenu nemožnosti regulovat výšku řídítek. Bowden brzdy nikde neplandá, co nejdříve se „schová“ do rámu.  Grip – odolný molitan

Obr.5

 JD BUG 04

Obr.6

 JD bug 05

Obr.7

JD Bug 6

Obr.8

JD Bug 7

Vymezení délky chodu brzdové páky. Provedeno vrutem. Řešení funkční, ale žádná elegance :-)

Provedení řídítek shora. Nikde žádné ostré hrany, vše řešeno čistě a bezpečně.

Uložení sedla. Čtverhranný profil slouží k nasunutí přídavných šlapadel. Všiměte se vyvedení brzdového bowdenu z kostry odrážedla.

Náboj předního kola a jeho uložení. Nikde žádné vůle.

Obr.9

 JD BUg 8

Obr.10

 JD Bug 9

Obr.11

 JD BUg 10

Obr.12

 JD Bug 11

Jiný pohled... Omezovač přetočení řídítek. Konstrukčně řešen jako permanentní. Páka třmenové brzdy. Svár rámu poměrně čistý. Uložení sedla a nastavení výšky je v pořádku, nikde nic nedrhne.

Obr.13

 JD Bug 12

Obr.14

 JD Bug 13

Obr.15

 JD Bug 14

 

 

 Sedlo spíše strohé, na delší jízdy ne moc vhodné.  Uchycení přídavných šlapadel. Šlapadla mají volnoběh.  Princip přenosu síly ze šlapadel na kolo.  
© 2020 Všechna práva vyhrazena, Dráček.cz Vytvořilo Foreveryone