Odrážedla AZUB - recenze

Odrážedla AZUBČas od času, když přijde nový výrobek do Dráčka, se zamiluji. Někdy je to láska na první pohled (to se týká spíše kapsářů a jiných textilních skvostů, které se mi podaří občas najít), někdy láska zraje. Moje láska k Fíkovi uzrála, až když jsem si konečně dala tu práci, smontovala s pomocí manžela většinu odrážedel, která prodáváme a postavila je vedle sebe.

Azub Fík je jediné opravdu české odrážedlo!

Odrážedlo Azub Fík je jediné opravdu české tzn. v Čechách vyrobené odrážedlo, což už je pro mě první důležitý faktor k projevům bližší náklonnosti. Když jsem pak na odrážedle našla některé vynikajicí vlastnosti, které měl shodné s mercedesem mezi odrážedly, německou Kokuou, tak jsem měla radost dvojnásobnou. Dokážeme to stejně dobře jako precizní Němci a levněji? To by bylo více než milé překvapení. Výrobky českého původu prodáváme dlouho a je to základ našeho prodejního záměru. Dlouhodobá zkušenost je taková, že české výrobky jsou často krásné a unikátní, s kvalitou to bývá různé. Radost, když původní český výrobek je velmi kvalitní, bývá vždy velká, a u Fíka tomu tak je.

Ještě musím podotknout, že nejsem žádný vášnivý cyklista a nejsem schopná úplně ocenit na Kokua Like a Bike Jumper některé vlastnosti, které zkušený cyklista považuje za důležité a tak Fíkovi s naprostým klidem odpouštím např. absenci odpružené zadní vidlice, které má jenom Kokua. Zároveň však uznávám, že odpružená zadní vidlice a další jízdní vlastnosti řadí Jumpera bez diskuze o kategorii výš, než všechna ostatní odrážedla na trhu, včetně mého oblíbence Azub Fíka.

Rychlá navigace v recenzi - stačí kliknout a jste tam

Originální vzhled odrážedla
Sedlo odrážedla
Gripy odrážedla
Brzdy
Hmotnost odrážedla Azub Fík
Co navíc můžete čekat od Fíka? Hlavové složení
Celkový dojem z odrážedla
Fotogalerie detailů

Originální vzhled odrážedla

Fík je na první pohled krásný. Žlutá je vidět na hony daleko, ale pokud zrovna tuhle barvu nemilujete, nově se vyrábí i modrá varianta. Fík je nápadný i svýmižlutými loukotěmi, které jsou poměrně masivní a nevypadají na to, že by sem měly časem rozbít. Nejsem schopná říci, jestli je lepší klasický drátěný výplet, jako má  např. Yedoo, nebo loukotě, ale výrobce má zkušenost s oběmi variantami (kdysi měl Fík výplet také) a ujistil mě o naprosté spolehlivosti loukoťového řešení. Vzhledem k tomu, jak je Azub Fík ve všech směrech „vymazlený“ a je vidět, že výroba na straně kvality opravdu nic neošidila do posledního detailu, nemám důvod jejich tvrzení nevěřit. Čím mě tedy Azub Fík nadchl?

Sedlo odrážedla Azub Fík

Sedlo: podobně velké jako u Yedoo, ale vzhledem k délce rámu, které je u Fíka o 9cm delší, nepřekáží sedlo při potřebě chytit odrážedlo za rám. Velikost sedla tady považuji za plus, navíc je krásně měkké a pohodlné a přitom bytelné, má dobrý tvar a troufnu si tvrdit, že je pohodlnější než má Kokua Like a Bike Jumper. Za mě naprosto super a po modřinách našeho synka na předchozím odrážedle a svých vlastních problémech při kontaktu těla se sedlem při delším cestování na kole, považuji kvalitu sedla za opravdu důležitý faktor. Zvláště když si uvědomím, jak dítě odrážedlo používá. Permanetní pohyb stehen po hraně sedla při odrážení způsobí velmi snadno šrámy, pokud sedlo není kvalitní, snadněji než u kola. Použití klasické sedlovky na Fíkovi navíc umožňuje nastavit i úhel sedátka. S růstem dítěte je dobré přední část sedla sklápět níž a Azub Fík toto umožňuje. Na dětské „dlouhány“Azub myslí také a v nabídce je i prodloužená sedlovka dlouhá 240 mm, kterou lze dokoupit za 180 Kč. Fík má od mě za sedlo jedničku s hvězdičkou.

Gripy odrážedla AZUB

Azub používá dva druhy gripů. Na žlutém odážedle Fík jsme otestovali jeden z nich. Úchopová část velká 8cm je pohodlná i pro baculatější nebo větší ruku. Gripy jsou z velmi příjemného materiálu a to, že stejné gripy má i Kokua Like a Bike Jumper mě přesvědčilo, že v Azubu vědí, jakou kvalitu na své výrobky používat. U Yedoo by asi tato velikost gripů byla nevýhodou, protože jsou  klouzavější a mají tvrdší povrch, takže malému prckovi by takovýto rozptyl byl spíše na obtíž. U Yedoo je velikost gripů dobře vymyšlená vzhledem k použitému materiálu. U Fíka jsou gripy z měkčí neklouzavé pryže (určitě je na to nějaký odborný název, ale nevím ho), takže si může dovolit větší gripy bez prokluzování po povrchu gripů a budou vyhovovat jak malým, tak větším jezdcům. Jsou i také přijemnější na omak a budou se na nich méně potit ruce, respektive ani spocené ruce nebudou na těchto gripech prokluzovat. Stejné gripy má dcera na 16“ kole Author. Druhý druh gripů jsme našli na modrém odrážedle, tyto jsou více podobné gripům na Yedoo, ale jsou měkčí a příjemnější.

Hmotnost odrážedla Azub Fík

Hmotnost jse největší slabinou Azub Fíka. Odrážedlo bez brzdy váží 4kg a s brzdou 5kg. Ostatním odrážedlům přidá brzda na váze v průměru pouhých 300g. Když jsem se ptala výrobce, proč je u nich brzda tak těžká, dostalo se mi tohoto vysvětlení: „Vyrábíme především kola a za kvalitou našich brzd si stojíme. Jakékoli snížení váhy brzdy by bylo na úkor kvality a tento kompromis dělat nechceme“. Pro zajímavost bubnové brzdy jsou velmi populární v Holandsku kde je předepsána na kole pouze jedna brzda, protože jsou opravdu prakticky bezúdržbové. Známý má tyto brzdy na velmi rychlé tříkolce Greenspeed a za 4 roky používání nepotřebovaly žádný zásah mechanika. Co dodat, je možné, že je to u odrážedla zbytečný luxus? Záleží, jak  budete dlouho brzdu potřebovat a jestli odrážedlo prodáte výhodně dál, když nebude mít po dvou letech funkční brzdu, což se u ostatních značek snadno stane.

Náš synek se  brzdu na odrážedle pořádně nenaučil používat, ale také na to neměl moc času, protože na Hudoře se brzda rozbila při třetí vyjižďce a usoudili jsme, že ji raději sundáme, než se trápit s reklamací. Bylo jasné, že výměna za jiné brzdy nebude řešením, rozbily by se asi stejně rychle. Pokud počítáte s tím, že dítě bude jezdit na odrážedle i po třetím roce života, možná i do pěti let, měli byste kvalitní brzdu zvážit, zvlášť, pokud se chystáte i na malé cyklovýlety, nejen na popojíždění po sídlišti nebo máte další sourozence, kteří budou chtít „dědit“. Odrážedlo Azub Fík snese několik sourozenců i další prodej v bazaru. Jediné, co se může stát je to, že starší sourozenec Fíka mladšímu k dědění nepředá:-). Kdybych měla ve vhodném věku mých dětí takový rozhled, jako mám teď, volila bych jednoznačně Fíka. Brzda se dá totiž jednoduše sundat, bez brzdy váží Azub Fík 4kg, tedy stejně jako většina odrážedel. Nejvíc budete odrážedlo nosit dětem do 3 let, pak už budou hlavně jezdit a poponášení bude méně. Od 3 let bych namotovala brzdu zpět. Eventuálně se nechá koupit Azub bez brzdy a brzda dokoupit, když je potřeba.

Co navíc můžete čekat od Fíka? Hlavové složení.

Azub Fík má také velmi kvalitní a prý nezničitelné kuličkové hlavové složení. No, přiznávám se, že jsem při koupi prvního odrážedla tento prvek opravdu neřešila a jaké výhody má hlavové složení jsem bohužel poznala velmi záhy a bohužel na našem odrážedlo hlavové složení nebylo. Lehkost a plynulost pohybu při otáčení řidítek je oproti řidítkům bez hlavového složení jasně viditelná, ale budiž, nebuďme detailisté, to není důvod, který by mě převědčil pro jeho nutnost.

Hlavové složení se neochodí a tuto vlastnost, které naše odrážedlo nemělo, bych ocenila velmi brzy. Pokud spojíte dvě trubky (rám kola a řidítka) pouze kusem plastu, tak to nemusí při častých pádech odrážela na zem držet pevně na svém místě věčně. Někdy to drží velmi krátkou dobu. S hlavovým složením se vám určitě nebudou stávat takové nejapnosti jako nám s Hudorou, kdy při jakémkoli pádu odrážedla na zem docházelo k vychýlení řídítek z osy a musela jsem je za chodu dorovnávat zpět. Plastový kroužek, který měl pevně řidítka držet v rámu kola, dotáhnout již po čase nešel a měli jsme neřešitelný problém. Neustálé rovnání řidítek bylo opravdu únavné a jejich vychylování i nebezpečné, pokud jsem si vychýlení nevšimla včas. Nemyslím, že toto hrozí u jakéhokoli zde testovaného odrážedla, je to problém spíše opravdu levných odrážedel, ale u hlavového složení se vám to určitě nestane a životnost tohoto řešení je výrazně delší než bez něj. Samozřejmostí je pak výškové nastavení řidítek, které s rostoucím dítětem také využijete.

Celkový dojem z odrážedla AZUB Fík

Odrážedlo Azub Fík je moje volba číslo jedna. Když shrnu důvody, jsou to:

1. vynikající sedlo s velkým rozsahem 34-47cm, které dává možnost dlouholetého použití nejmenšími i většími dětmi s možností dokoupení druhé, delší sedlovky
2. celková větší délka (délka rámu u Fíka 32cm, u Yedoo je 23cm, celková délka je 89cm u Fíka, ostatní většinou 83cm ) umožní pohodlný posez i větším dětem. 
3. robustní rám z oceli pak dává záruku dlouhé trvanlivosti, i když je to samozřejmě na úkor větší hmotnosti. Odlehčený hliníkový rám by Fíkovi hodně slušel, akorát bychom se dostali cenově někam úplně jinam. 
4. skvělý poměr kvalita a cena

5. bonus navíc - dostáváte odrážedlo již smontované, jako jediné z naší nabídky nevyžaduje montáž a má i nafouknutá kola, u ostatních odrážedel, včetně Kokua Like a Bike Jumper, musíte nejdřív trochu montovat a pak najít pumpičku. U odrážedla Azub Fík musíte použít jen jeden imbus na otočení již přimotovaných řidítek, které jsou kvůli přepravě v kartonu stočené do vodorovné polohy s rámem.

Jedinou výtku v tomto směru mám tu, že imbus nebyl součástí balení, a protože není zrovna standardní velikosti, doma jsme ho neměli. Jsem typický internetový zákazník a jsem ochotná platit poštovné, jen abych nemusela jezdit do obchodu. Nutnost běžet do obchodu pro imbus by mě rozladila, protože dítě samozřejmě chce jezdit hned a já bych musela do obchodu také hned. Možná by mi to nevadilo v malém městě, ale zkuste v Praze koupit imbus? Když to dobře dopadne, tak mě to bude stát dvě hodiny času a to už je důvod k mírnému rozladění. Výrobce mi ale slíbil, že se tento nedostatek pokusí napravit, zatím si prý mimo mě nikdo nestěžoval:-)

Odrážedlo Azub Fík - ideální pro více dětí v rodině

Fíka bych volila zejména tehdy, pokud máte dvě a více dětí, které budou kolo dědit, za Fíka dám hlavu do ohně,že dědění unese se ctí. Také ho budete moci dále prodat bez obav, že prodáváte něco, co se možná dalšímu dítěti rozpadne pod rukama. Také bych ho volila tam, kde je pravděpodobné, že dítě na něm bude jezdit od 2 do 4 či 5.let, nenarazíte na nic,co by mohlo v takto velkém věkovém rozpětí limitovat jeho užití. Díky těmto pro mě jednoznačným výhodám jsem ochotná přihmouřit oči na váhou  a tím chybějícím imbusem.

Zpět na všechny recenze...                                                 

Koupit odrážedlo Azub  Fík

Fotogalerie detailů - odrážedlo AZUB Fík

 Obr.1

Azub - celý

Obr.2

Azub  - detail bubnové brzdy

Obr. 3

pohled z druhé strany

Obr. 4

Azub 4

AZUB Fík v plné své kráse.

Detail bubnové brzdy...Přebytečný konec bowdenu zakončený hlavičkou není zbytečně dlouhý.

... a pohled z druhé strany. Pro zajímavost - bubnové brzdy jsou velmi populární v Holandsku kde je předepsána na kole pouze jedna brzda, protože jsou opravdu prakticky bezúdržbové.

Pohodlný grip + zvonek

Obr.5

 Aźub 5

Obr.6

 Azub 6

Obr.7

Azub 7

Obr.8

 Azub 8

Pečlivě vyvedená páka brzdy.

Vymezení chodu páky brzdy řešeno metrickým šroubem - nekompromisní řešení. Je vidět i regulace délky bowdenu (hliník). Precizní nastavení brzdy je radostí...

Zadní vidlice a uložení zadního kola.

Bowden brzdy má přesnou délku.

Obr.9

 Azub 9

Obr.10

 Azub 10

Obr.11

 Azub 11

Obr.12

 Azub 12

Sedlo je velmi pohodlné.

U sedla se dá nastavit i sklon, s růstem dítěte je dobře přední část sedla sklápět níž.

Precizní hlavové uložení řidítek je standardem u všech verzí Fíka.

 Sedlovka je krásně zaoblená, úraz v tomto ohledu opravdu nehrozí. V nabídce je i prodloužená sedlovka pro dětské „dlouhány“ dlouhá 240 mm za 180,-.

© 2020 Všechna práva vyhrazena, Dráček.cz Vytvořilo Foreveryone